CAMLI YANGIN KAPISI

 

Camlı Yangın Kapısı Nedir ?

 

Yangına dayanıklı camlı olarak üretilen kapılar özellikle hastanelerde havalimanlarında ve okullarda kullanılmaktadır.Aynı zamanda görselliği ön planda tutmak istenen durumlarda da kullanılır. Yangına dayanıklı camlı kapıların standart bir ölçüsü olmamakla birlikte, istenen her ölçüde üretilmektedir.Camlarda da tıpkı kapılarda olduğu gibi 60-90-120 dk yangına dayanımlı camlar tercih edilmektedir.Ayrıca TSE ve yangına dayanıklılık sertifikalarıda bulunmaktadır.

Kullanım Alanları

 

 Yangın kapıları okullar, hastaneler, alışveriş merkezleri, endüstriyel tesisler, tiyatro sinema gibi gösterim salonları, fuar toplantı kongre gibi toplanma amaçlı binalar, iş merkezleri ve konutlarda kullanılmaktadır. Sahip olduğu yangın dayanımı, duman ve alev geçirmezlik özelliği, dışarıdan kilitli olsa bile içeriden sürekli çıkış imkanı veren panik bar sistemi sayesinde yangın vb durumlarda hızlı ve güvenli tahliye imkanı sağlar. Kapılar yer aldığı mekanın kullanıcı sayısı göz önünde bulundurularak yapılmaktadır.

 Camlı yangın kapıları, üretim yöntemi açısından dolu veya gözetleme camlı kapılara göre farklılık gösterir. Yangın yönetmelikleri ve test ölçüleri dahilinde kalmak kaydıyla istenilen genişlik-yükseklik değerlerinde üretilir. Mimari tasarımda serbestlik sunar. Cam cama (butt-joint) birleşim tekniği ile kesintisiz, şeffaf yangın duvarları oluşturulabilir. Ergime sıcaklığının çok yüksek olması, camlı çelik yangın kapılarını uzun dayanım süreleri için alternatifsiz kılar.