Enerji Oda Kapıları


Yangına dayanımlı kapıların diğer bir kullanım alanları enerji oda kapıları olarak kullanılmaktadır.Enerji odası kapıları yangına dayanım sağlarken aynı zamanda alt veya üst menfezleri ile içerde hava akımının sağlıklı dolaşımını sağlar. Emniyet açısından kilit kol ile birlikte kullanılabilmektedir. Ayrıca TSE ve yangına dayanıklılık sertifikalarıda bulunmaktadır. Çift kanatlı ve çift menfezli olarakta üretilebilmektedir.  

Yangına Dayanımlı Enerji Odası Kapısı Nasıl Olmalı?


  Elektrik odası, bir enerji odası olarak akım hatları, elektrik sayaçları ve kablo hatlarının geçtiği alandır. Bu tip enerji odalarında enerji odası mevzuat noktalarında göre kapı uygulaması yapılır. Bu kapılar özel malzemeler ile seçilerek her metal kısmı ayrı ayrı topraklanarak kullanılır.
  Kapılar özel olarak enerji odası boyutlarına ve pano boyutlarına göre hazırlanır. Bu kapılarda mutlak bir şekilde tehlike işareti yer alması zorunludur. Ayrıca kapıların dışarıya doğru açılacak şekilde tasarlanması gerekir. Kapılarda alan uygunluğuna göre tek kanat veya çift kanat kullanılabilir. Kapı tam güvenlikli bir şekilde anahtar ile kilitlenebilmelidir. Ayrıca bu anahtar bina yöneticisi ve görevlilerinde mutlaka bulunmalıdır. Acil müdahalelerde kilide mutlaka hızla ulaşılması önemlidir.

Enerji Oda Kapıları

 Bir yapıda büyük riskleri önlerken, enerji odası ne demek sorusu da önemli bir konudur. Kısacası enerji odası; 3 kat üstü yapılarda enerji hatlarının yer alacağı ayrılmış odadır. Bu odada elektrik şaftı yönetmeliği gibi esaslar çerçevesinde uygulamalar yapılabilir.